Jak usunąć wirusa z Facebooka?

W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie życia bez internetu. Codziennie sprawdzamy nasze social media i spędzamy na nich sporą część całego dnia. Interesuje nas, co dzieje się u naszych znajomych i zależy nam na utrzymywaniu z nimi stałego kontaktu. Każdy z nas przecież lubi być na bieżąco z wszelkimi ważnymi lub mniej ważnymi wydarzeniami. Właśnie to umożliwiają nam social media.

Najpopularniejszym serwisem społecznościowym jest z pewnością Facebook. Praktycznie co trzecia osoba na całym świecie posiada tam swoje konto, a każdy, kto mieszka daleko od rodziny i bliskich osób z pewnością docenia fakt, że może porozmawiać z nimi za darmo o każdej porze dni i nocy. Jednak, jak wszystko – czasem dobre rzeczy wykorzystywane są do robienia tych złych, dlatego często spotykamy się z wirusami. Część osób nie ma pojęcia o tym, że istnieją wirusy, którymi jesteśmy w stanie zarazić się również przez portale społecznościowe. Niestety, jak się okazuje, jest to jeden z prostszych sposobów używanych przez przestępców internetowych. Dzięki temu mogą wykradać nasze dane osobowe, czytać korespondencje, włamać się na nasz komputer, a także za jego pomocą przesyłać wirusa dalej.

Ci, którzy spędzają na Facebooku sporą ilość czasu, mają świadomość tego, że zarazić się takim wirusem wcale nie jest trudno, więc jesteśmy zobligowani do zachowania szczególnej ostrożności i nie powinniśmy klikać w podejrzane linki. Samo zastosowanie się do tej zasady pomoże nam w uniknięciu zarażenia się wirusem.

No dobrze, to jak usunąć wirusa z Facebooka?

Przede wszystkim musimy posiadać na swoim komputerze antywirusa. Powinniśmy pamiętać o nim zawsze, a nie tylko wtedy, kiedy już takiego wirusa załapiemy, ale jeśli zapomnieliśmy o jego instalacji – musimy się w niego zaopatrzyć. Dzięki niemu nasz komputer będzie bezpieczny i nawet jeśli przypadkiem zostanie zainfekowany – szybko pozbędzie się problemu.

Warto antywirusa kupić, choć oczywiście możemy również znaleźć darmowe programy antywirusowe. Często jednak nie wykrywają one wszystkich problemów, dlatego wiele osób decyduje się na kupno takiego programu. Spośród najpopularniejszych darmowych antywirusów najczęściej polecany jest Avast a także AVG.

Zaraz po jak najszybszej instalacji, musimy przeskanować cały nasz komputer i usunąć wszystkie napotkane problemy. Skanowanie może zająć nieco czasu, szczególnie jeśli na naszym dysku zapisanych jest wiele danych. Zarezerwujmy sobie więc nieco czasu – często zajmuje to kilka godzin. Po tym czasie możemy być pewni, że wszystko wróci do normy, a nasz komputer nie będzie zarażał innych.

Musimy jednak być świadomi tego, że najważniejsze w tym wszystkim jest zapobieganie aniżeli leczenie. Starajmy się nie klikać w podejrzane linki, nie wchodzić na podejrzane strony i nie „lajkować” stron, które nie wyglądają na bezpieczne.

Jeśli zauważymy, że nasz znajomy na Facebooku wysyła innym podejrzane linki albo publikuje na swojej tablicy dziwne treści – powiadommy go o tym jak najszybciej. Ludzie często nie są świadomi, że posiadają wirusa i zarażają nim inne osoby, więc powinniśmy jak najszybciej ich o tym powiadomić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here