Czy reklama rządzi naszym życiem?

Czy reklama rządzi naszym życiem, czy jednak nie ma ona na nas żadnego wpływu? W mojej pracy chciałbym odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić moje stanowisko w tej sprawie. Reklama – czy ma jakikolwiek wpływ na życie człowieka? Według mnie jak najbardziej i to bardzo duży wpływ.
Zacznijmy od tego, w jakim celu stosuje się reklamy. Jak sama nazwa mówi reklama ma coś reklamować, ma promować coś, zachęcić ludzi do kupienia właśnie tego konkretnego produktu czy do skorzystania z usług właśnie tej firmy, mimo, że wybór jest ogromny. Reklama ma ukazać, czym dany produkt, firma, usługa itd. wyróżnia się na tle innych takich rzeczy. W reklamach zazwyczaj nie znajdziemy informacji co z danym produktem może być nie tak, jak na przykład to, że usługa kosztuje niby tyle ile wynosi cena pokazana w reklamie zajmująca pół monitora, ale małym drukiem i w ogóle dopiero w szczegółach umowy znajdziemy pełną informację na temat tego, ile wyniesie nas korzystanie z niej.
Drugą rzeczą jaką chciałbym poruszyć jest wszechobecność reklam. W obecnych czasach reklamy są praktycznie wszędzie w różnorakiej formie. Bilbordy, reklamy video, teksty w gazetach czy reklamowanie jakiegoś produktu poprzez ukazywanie ich w ujęciach seriali czy filmów. Gdzie się nie obejrzymy, możemy znaleźć jakąś reklamę.
Przejdźmy jednak do sedna, czyli do tego jak duży wpływ mają na nasze życie reklamy. Jak już wcześniej powiedziałem według mnie jest on niesamowicie duży. To reklamy w dużej mierze sprawiają, że wybieramy ten produkt, a nie inny mimo, że praktycznie niczym się nie różnią. Jeśli widzimy, że nasz ulubiony aktor czy celebryta używa jakiegoś produktu, to z pewnością jest to produkt najlepszy i będziemy chętniej go kupować niż produkt, który jest reklamowany przez zwykłego człowieka lub nie jest reklamowany w ogóle.
Kolejne zagadnienie jakie chciałbym poruszyć, to czy reklamy wpływają na nasz stan, na humor i samopoczucie. Tak. Na pewno wpływają na te czynniki. Na przykład reklamy żywności robione są w taki sposób, aby wszystko wyglądało nieziemsko apetycznie i wzbudzało nasze poczucie głodu lub pragnienia. Tak samo na ogólny nastrój. Reklamy są urozmaicane muzyką, która bardzo wpływa na samopoczucie. Reklama batonika kokosowego ze spokojną muzyką i z szumem fal morza czy oceanu wzbudzi w nas zupełnie inne emocje niż reklama batonika z orzechami, w którym jest głośna, szalona muzyka i odgłosy dzikich zwierząt. Reklamy wpływają także na sposób w jaki postrzegamy nasz świat. Pomagają w wykształcaniu sobie skojarzeń, jak chociażby podczas kampanii wyborczych. Kandydaci w swoich spotach zamieszczają muzykę, produkty lub słowa, z jakimi chcą być kojarzeni, na przykład uroczysta muzyka i przemowa kandydata, mówiącego tekst, w którym zawarł w kluczowych miejscach słowa jakie chciałby, aby były z nim kojarzone jak na przykład sprawiedliwość, równość czy całe frazy jak tańsze masło czy razem budujemy nasze państwo.
Podsumowując, reklamy bardzo, ale to bardzo wpływają na nasze życie. Mogą one zmieniać nasz nastrój, samopoczucie, decydują o tym z czego będziemy korzystać, a czego będziemy unikać. Nie dajmy się jednak całkowicie „ogłupić” i myślmy samodzielnie, ponieważ nie wszystko wygląda tak jak na reklamie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here