Bezpieczeństwo w internecie

Utarło się, że internet to doskonałe miejsce rozrywki i niewątpliwie tak jest, jednak dziś to potężne narzędzie oferuje znacznie więcej. Jedną z funkcji internetu dwudziestego pierwszego wieku jest możliwość załatwienia wielu spraw, bez wychodzenia z domu. Podając prywatne informacje i dane musimy bardzo uważać, by nasze informacje nie dostały się w niepowołane ręce.

Pytanie o bezpieczny internet to nie tylko rozważania, czy Facebook jest bezpiecznym medium, ale także jak włamać się na Facebooka. Aby wiedzieć jak się zabezpieczyć, należy mieć przede wszystkim wiedzę, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w sieci.
Oczywiście wszelkie informacje o nas jak i poufne dane jak hasła dostępu i tym podobne mogą zostać przechwycone przez internetowych przestępców, często jednak sami przez nieświadome działanie ułatwiamy im sprawę. Korzystając z wielu internetowych narzędzi i aplikacji często sami wyrażamy zgodę na pobieranie i manipulowanie danymi o nas. Warto więc się zastanowić i w sytuacji kiedy nie musimy podawać żadnych danych, po prostu tego nie robić. Bycie anonimowym w sieci znacznie ułatwia zachowanie bezpieczeństwa. Ważną spraw,ą jest również używanie tak zwanych silnych haseł, które będą ciężkie do złamania przez hakerów. Należy więc zapomnieć o jednym haśle do wszystkiego i ustawianiu jako hasło daty urodzenia lub imienia i nazwiska. Takie hasła to woda na młyn dla potencjalnych przestępców, chcących włamać się na nasze konta. Korzystając z internetu zwłaszcza podczas wszelkiego rodzaju logować na konta, należy bezwzględnie zwracać uwagę na adres w wyszukiwarce. Zawsze podając dane adres musi zaczynać się od bezpiecznego szyfrowania, czyli https://, a nie jak w przypadku większości stron http:// To bardzo istotna w kontekście bezpieczeństwa internetowego sprawa, o której większość użytkowników na co dzień zapomina.

Warto swój komputer wyposażyć w aplikację w przeglądarce, która będzie blokować niechciane treści i uchroni nas przed internetowym spamem, który może chcieć zawirusować nasze urządzenie, a tym samym ułatwić dostęp cyberprzestępcom do naszych danych. W łatwy sposób można pobrać co najmniej kilka takich aplikacji, które są całkowicie darmowe i zapewniają oczekiwane bezpieczeństwo.

W przypadku, kiedy z jednego komputera korzysta kilka osób, na przykład w firmie, czy nawet w domu, warto przeglądać strony i konta, korzystając z tak zwanego trybu incognito, który zagwarantuje nam niezapisywanie danych w plikach, inaczej aniżeli podczas korzystania z trybu normalnego. Po zakończeniu sesji, automatycznie usuwane są wszelkie ślady naszej obecności w sieci. W tryb incognito wyposażone są wszystkie dostępne aktualnie przeglądarki, a korzystanie z niego jest banalnie łatwe i ogranicza się do kilku kliknięć myszką.

Jak widać, wiele jest możliwości bezpiecznego korzystania z internetu, żadna jednak nie daje stuprocentowej pewności, ogranicza jedynie ryzyko ataku przestępców internetowych na nasze konta. Najważniejszą rzeczą jest chyba zachowanie zdrowego rozsądku w ujawnianiu poufnych danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here