Zbiór danych

Baza danych, bank danych czy swego rodzaju dokumentacja to nic innego, jak pewien zbiór informacji, które umieszcza się w stworzonych do tego celu tabelach. Istnieje kilka rodzai baz danych. I tak, wyróżniamy bazy proste w skład których wchodzą bazy kartotekowe i hierarchiczne, oraz bazy złożone – i tutaj mamy bazy relacyjne, obiektowe, relacyjno-obiektowe, strumieniowe, temporalne, nierelacyjne.
Bardzo często zastosowanie mają bazy relacyjne. Przede wszystkim jest to spowodowane tym, że po pierwsze posiadają wewnętrzne języki programowania (posługują się najczęściej SQL do operowania na danych). Równocześnie język ten jest w miarę prosty w adaptacji, łatwo przyswajalny. Przy pomocy tego typu języków tworzy się bardziej zaawansowane funkcje obsługi danych, jednak aby można było utworzyć z tabel relacyjny model bazy danych, co najmniej w jednej z nich musi występować klucz główny (lub inaczej – klucz podstawowy), czyli tak zwana kolumna służąca do identyfikacji poszczególnych rekordów tabeli. Wartości w kluczu podstawowym muszą być niepowtarzalne, aby można było przypisać jeden wiersz tabeli do jednej wartości klucza. Zazwyczaj funkcję takiego klucza spełnia numer porządkowy.
Tworzenie bazy danych, ma bardzo szerokie zastosowanie. Praktycznie codziennie i na każdym kroku mamy z tym do czynienia, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. I tak na przykład stworzona baza danych w supermarkecie (np.ilość towarów zmniejsza się do jakiegoś tam określonego poziomu – baza danych automatycznie umieszcza dany produkt na liście do uzupełnienia, pani przy kasie dzięki bazie danych odczytuje cenę danego towaru). Jedziemy na wakacje – dzięki bazie danych, pracownik danego biura podróży szuka nam interesujących dla nas ofert, dzięki bazie danych nie zarezerwuje tej samej wycieczki dla nas jak i innych osób (nawet w dwóch różnych biurach podróży). Kolejnym przykładem może być zwyczajne pójście do biblioteki. W tym przypadku baza danych zadba o to, abyśmy zwrócili książkę na czas (np. poprzez rozsyłanie przypomnień do czytelników) , baza danych obsługuje również system gdzie wyszukiwane są książki na podstawie autora czy tytułu. Natomiast w tak bardzo popularnych dziś portalach internetowych systemy baz danych sprawdzają czy np. jesteśmy zalogowani, przygotowują odpowiednią dla nas zawartość strony, zawierają informacje o tekstach, plikach, multimediach, reklamach czy banerach. Bazy danych są także niezastąpione w budowaniu dużych aplikacji internetowych. Mam tutaj na myśli np. oferty pracy, artykuły prasowe, sklepy internetowe czy portale informacyjne.
Bardzo potrzebne są też w szpitalach do uporządkowania listy pacjentów, w hurtowniach ,w szkole. Dużą i bardzo pomocną, wręcz niezastąpioną jest też baza leków udostępniana przez Instytut Leków, w której mamy informacje o lekach dopuszczonych do obiegu w Polsce.
Ogólnie rzecz ujmując, bazy danych mają zastosowanie w tak wielu dziedzinach, że trudno byłoby wyobrazić sobie bez nich życie i funkcjonowanie na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here