Nasze profile społecznościowe są naszą wizytówką w internecie. Nawet można powiedzieć, że bardziej, są ogólnie naszą wizytówką, ponieważ dzisiaj każdy, kto chcę się czegoś dowiedzieć o kimś kieruje swoje kroki do sieci internetowej i sprawdza co ma do powiedzenia wyszukiwarka lub serwisy społecznościowe. Nasz ślad w internecie pozostaje o ile zostawiamy komentarze, klikamy lajki, udostępniamy treści czy zapisuje się gdzieś nasze IP. Jesteśmy ciekawi kto ogląda nasz profil, jakie są statystyki i co możemy zmienić, żeby ludzie odbierali nas lepiej i było ich więcej. Każdemu zależy, aby być szanowanymi i mieć dużo przyjaciół.
Niektóre serwisy społecznościowe oferują opcję sprawdzenia, kto wyszukiwał naszej osoby, kto się nami interesował. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak zobaczyc kto mnie podgląda na Facebooku? Czasami liczymy, że ktoś na kim nam zależy ogląda nasz profil, czasami chcemy zobaczyć czy trafia on do ludzi, z którymi chcemy mieć do czynienia, czy może grupa oglądających zbyt różni się od grupy docelowej.
Facebook prowadzi dość konsekwentnie politykę nieudostępniania takich danych na profilach prywatnych. Jedynie, jeśli prowadzimy stronę jakiejś organizacji czy firmy mamy dostęp do większej ilości statystyk, ale pojedynczy użytkownicy nie wiedzą kto ogląda ich profil.
Można za to dowolnie sterować naszymi ustawieniami prywatności, więc jeśli zastrzeżemy grono osób, którymi udostępniamy treści możemy być pewni, że tylko one je zobaczą. No dobrze, ale jeśli bardzo chcemy wiedzieć, kto nas podgląda? Musimy być przede wszystkim ostrożni, ponieważ zdarza się, że naszą ciekawość ktoś może spróbować wykorzystać do nieuczciwych celów, na przykład przejęcia naszego profilu albo zaspamowania go. Nie ufajmy propozycjom, że jeśli zainstalujemy jakiś tajemniczy program, to wówczas uzyskamy dostęp do podglądu, kto wchodził na nasz profil. Może to być pułapka, a my sami możemy mieć potem problem ze złośliwym wirusem, który nie tylko utrudni nam korzystanie z komputerami, ale też wykorzysta nasze hasło i tożsamość do niecnych celów na przykład założenia innego profilu z naszym zdjęciu. Nie będzie to ani uczciwe, ani przyjemne dla nas. Warto się więc czasami zastanowić czy naprawdę potrzebujemy dać upust swojej ciekawości ryzykując tak wiele, czy jednak będziemy żyli w nieświadomości, ale i bezpieczni od zasadzek internetowych, naciągaczy czy też wyłudzaczy danych.
Jeśli chcemy sprawdzić, czy jedna konkretna osoba ogląda nasz profil może warto zapytać ją o to wprost. Jeśli z jakiegoś powodu wstydzimy się zadać tego pytania bezpośrednio lub nawet nie chcemy o to poprosić kogoś znajomego, warto posłużyć się może nie końca krystaliczną techniką, ale też nieuznaną za nieuczciwą. Czyli udostępnić jakąś unikalna informacje i sprawdzić, czy dana osoba o niej wie-jeśli wie to prawdopodobnie dowiedziała się z naszego profilu. Trzeba jednak podchodzić do tego z dużą rezerwą i pamiętać, żeby nie rozpowszechniać negatywnych i kompletnie nieprawdziwych informacji, bo wówczas niechybnie obróci się to przeciwko nam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here