Pierwsze objawy alkoholizmu

0
933

Uzależnienie od alkoholu jest niebywale niebezpieczne nie tylko dla ludzkiego zdrowia, lecz również dla wszelkich relacji w gronie najbliższych. Niejednokrotnie zdarza się tak, iż alkoholik nie radzi sobie z własną chorobą, przez co traci kontakt z rzeczywistością oraz zostaje całkiem sam.

Alkoholizm oraz pierwsze objawy alkoholizmu

Alkoholizm jest swoistą postępującą chorobą, która charakteryzuje się niebywałą tolerancją na alkohol. Dodatkowo, w wyniku wspomnianej choroby dochodzi do powstania uzależnienie oraz do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Uzależnienie od alkoholu

Każdy alkoholik z czasem może stracić kontrolę oraz zdolność decydowania o samym sobie. Na ogół osoba uzależniona stara się utrzymać jedynie takie relacje, które umożliwiają otrzymanie alkoholu.

Pierwszym objawem uzależnienia od alkoholu jest przede wszystkim zwiększona tolerancja oraz zapotrzebowanie na alkohol. Codziennie sięganie po napoje procentowe sprawia, iż najbliższe otoczenie może zauważyć pierwsze sygnały ostrzegawcze pojawiającej się choroby.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu dzieli się na kilka głównych faz, mianowicie są to faza towarzyskiego picia, faza ostrzegawcza, faza krytyczna oraz faza chroniczna.

Pierwsza ze wspomnianych faz nawiązuje do sięgania po alkohol w ramach odreagowania w gronie znajomych. Osoba, która decyduje się na alkohol w towarzystwie najczęściej łatwiej może ukryć rodzące się uzależnienie, które może się niebywale rozwinąć. Takowy etap może trwać nawet kilka miesięcy.

Faza ostrzegawcza oznacza swoisty rozwój tolerancji na alkohol oraz coraz częstsze pojawianie się luk w pamięci. Dodatkowo, zmianie może ulec zachowanie osoby chorej. Co za tym idzie, najbliższe otoczenie coraz wyraźniej może zauważyć pojawiający się problem w postaci uzależnienia od alkoholu.

Kolejna z faz, mianowicie faza krytyczna charakteryzuje się utratą kontroli nad samym sobą. Osoba uzależniona na tym etapie sięga po bardzo duże ilości napojów alkoholowych, przez co coraz trudniejsze staje się wytrzeźwienie. Jednakże, faza krytyczna oznacza również wiele obietnic składanych przez alkoholika odnośnie podjęcia prób abstynencji czy też zmiany samego siebie.

Natomiast faza chroniczna nawiązuje do momentu, w którym alkoholik traci swoją tolerancję na alkohol. Co za tym idzie, mała dawka napoju procentowego wystarcza, aby się całkowicie upić. Na tym etapie osoba uzależniona zaczyna poważnie chorować. Widoczne stają się drżenia oraz inne objawy, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/alkoholizm/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here