jak uprawiać pelargonie?
fot. Pexels.com

Pelargonia to roślina, którą chętnie wybieramy na naturalną ozdobę naszego balkonu lub tarasu. Kwiat nie tylko dobrze się prezentuje, ale również pięknie pachnie. Jak dbać o pelargonie, aby ta wyglądała nieskazitelnie przez większość sezonu wiosenno-letniego? 

Przeczytaj też: http://niepolka.pl/pelargonia-jak-podlewac-i-pielegnowac-pelargonie/

Rodzaje pelargonii

Pelargonie to kwiaty, które mogą występować w wielu kolorach, jednak najczęściej występującymi roślinami są te o zabarwieniu czerwonym, różowym, fioletowym i białym. Istnieje wiele odmian tej pięknie prezentującej się rośliny. W sklepach i hurtowniach roślin można dostać między innymi pelargonie bluszczolistne Galilee o obfitych różowych kwiatach, Ville o wiśniowych płatkach z białym środkiem czy Decora Lila o jasnoliliowych kaskadowo rosnących kwiatach. Wśród rodzajów pelargonii te zwisające, które świetnie prezentują się na balkonach, pachnące, które wydzielają piękną woń również z listków oraz tzw. mosquito fighter, które działają odstraszająco na komary.

Dlaczego warto hodować pelargonie? Są to rośliny, które nie tylko pięknie pachną i dobrze wyglądają. Pelargonie pozytywnie działają na nasze samopoczucie. Pomagają między innymi łagodzić niepokój, lęk i stany depresyjne.

Jak pielęgnować pelargonie?

Pelargonie to typowe rośliny doniczkowe zewnętrzne. Można je umieścić na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Kwiaty dobrze sobie radzą w miejscach nasłonecznionych, jak i półcienistych. Pelargonie kwitną od maja do października, zazwyczaj, gdy pojawiają się pierwsze mrozy. Na zimę trzeba je przenieść do domu, ponieważ źle znoszą ujemne temperatury.

Jak podlewać pelargonie? Są to rośliny, które wymagają regularnego podlewania. Niezbyt dobrze znoszą nawet lekko przesuszoną glebę (wyjątkiem są odmiany bluszczolistne). Sadząc pelargonie, warto zaaplikować do ziemi specjalny hydrożel, który będzie absorbował wodę i utrzymywał korzenie rośliny w stałym nawilżeniu. Zimą można pelargonie podlewać trochę rzadziej.

Zobacz także: http://www.lothus.pl/skuteczne-sposoby-na-przesuszone-dlonie/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here