Klinika flebologii

Na uciążliwy ból i pieczenie nóg skarży się coraz większa liczba kobiet i mężczyzn. Odpowiadające za te objawy choroby naczyń krwionośnych są przypadłością towarzyszącą siedzącej cywilizacji od dawna. Flebologia to dział medycyny, zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń naczyń krwionośnych, jakimi są żyły. Pozornie niegroźne, znane wszystkim przynajmniej z nazwy, pajączki, mogą przerodzić się w zdecydowanie zagrażający zdrowiu problem.

Flebologia — od starożytnego anatoma do współczesnego centrum flebologii

Swoje początki flebologia może upatrywać już w starożytnej Grecji, w której to utalentowany lekarz-anatom, Galen, dokonał rozróżnienia naczyń krwionośnych na tętnicze i żylne. Stworzona przez niego specyfikacja stanowiła punkt wyjściowy dla dalszego rozwoju tej dziedziny, który rozpoczął się w wieku siedemnastym, a dokładnie w roku 1628, w którym profesor chirurg William Harvey opisał po raz pierwszy funkcjonowanie krwiobiegu jako zamkniętego układu. Dalsze zdobycze na polu wiedzy anatomii zaowocowały wykształceniem się różnych metod diagnozowania oraz leczenia wszelkich chorób naczyń żylnych a coraz częstsze stwierdzanie tego rodzaju schorzeń zdeterminowało powstanie takich ośrodków, jak specjalistyczna klinika flebologii, która skupia specjalistów z tej właśnie dziedziny.

Centrum flebologii — metody leczenia chorób żył

Na podstawie postawionej diagnozy lekarz może dobrać odpowiednią metodę leczenia dla pacjenta, dotkniętego różną formą choroby żył. Specjalistyczna klinika flebologii pozwala na stosowanie w tym zakresie metod mniej lub bardziej inwazyjnych, jednak dzięki intensywnej współpracy naukowców z różnych działów nauki, niemalże bezbolesnych i nie wymagających, w przeciwieństwie do wcześniejszych metod, długiego okresu rekonwalescencji. Do bezinwazyjnych form leczenia zaliczyć należy farmakoterapię, czy, na przykład, kompresjoterapię, polegającą na przywróceniu prawidłowego krążenia w naczyniach przez wywieranie na nie nacisku z zewnątrz. Zdecydowanie bardziej skomplikowanym i poważniejszym działaniem jest usuwanie żylaków metodą chemiczną lub za pomocą lasera. Metody te są jednak wysoce skuteczne, praktycznie bezbolesne, a jednocześnie pozwalają pacjentowi na powrót do całkowitej sprawności w stosunkowo niedługim czasie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEfekty endermologii
Następny artykułKiedy do laryngologa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here