Kiedy do laryngologa

Kiedy dopada nas przeziębienie, czy ból gardła, zwykle pierwsze kroki kierujmy do gabinetu lekarza medycyny rodzinnej. Czasem okazuje się jednak, że taka wizyta nie wystarczy i niezbędna jest konsultacja specjalistyczna. Ratunkiem w takiej sytuacji bardzo często jest laryngolog Katowice.

Czym zajmuje się laryngolog Katowice?

Laryngolog to specjalista zajmujący się badaniem narządów znajdujących się w obrębie głowy, a więc gardła, nosa, krtani, czy uszu. Ponadto jego specjalizacja obejmuję diagnozę schorzeń tchawicy, zatok, oskrzeli oraz przełyku. Zależnie od rozpoznania, laryngolog może zalecić leczenie farmakologiczne, ale również zabiegowe. Podczas diagnozy korzysta ze specjalistycznych przyrządów, takich jak otoskop, czy wziernik, które ułatwiają dokładne obejrzenie chorych narządów. Jako że laryngolog katowice to lekarz specjalista, aby skorzystać z jego pomocy, musimy najpierw uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Zwykle wystawia się je w przypadku, gdy chory uskarża się na problemy ze słuchem, bóle w obrębie zatok, czy nawracające problemy z krtanią. Również przewlekły nieżyt nosa, czy gardła, na które nie pomagają leki przepisane przez lekarza rodzinnego, wymagają konsultacji laryngologicznej i pogłębionej diagnostyki.

Prywatnie czy na NFZ?

To pytanie, które zadaje sobie wielu z nas w momencie, gdy okazuje się, że wizyta u specjalisty jest niezbędna. Jeśli chcemy skorzystać z nieodpłatnej pomocy laryngologa, a więc wizyty finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, prawdopodobnie będziemy musieli liczyć się z dość długim okresem oczekiwania. Jeśli nasz problem nie jest pilny, a konsultacja może poczekać, może się to okazać dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nasz budżet jest ograniczony. W przeciwnym razie laryngolog Katowice prywatnie może okazać się jedynym ratunkiem. Wizyta może odbyć się jeszcze tego samego dnia, a z pewnością okres oczekiwania będzie krótszy niż w przypadku konsultacji w ramach NFZ. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że laryngolog Katowice prywatnie przyjmuje pacjentów za odpowiednią opłatą. Wszelkie dodatkowe badania, które zleci nam podczas takiej wizyty, prawdopodobnie również będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here