post dąbrowskiej

Post dr Dąbrowskiej jest jedną z najbardziej znanych warzywno–owocowych postów, w którym przypisywane są właściwości odchudzające oraz prozdrowotne. Dr Dąbrowska, czyli twórczyni diety uważa ją za zdrowy model żywienia, który wspomaga oczyszczanie organizmu oraz poprawę stanu zdrowia. Do zalety takiej diety można zaliczyć wysokie spożycie owoców i warzyw oraz uwzględnienie aktywności fizycznej. Zawadę takiego pod to można uznać niską kalorycznością oraz ryzyko wystąpienia efektu jojo. Czym właściwie jest post Dąbrowskiej? Co możemy jeść podczas takiej diety? Jakie są przeciwskazania do jej stosowania? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/na-czym-polega-post-dr-dabrowskiej/ 

Post dr Dąbrowskiej – czym dokładnie jest? 

Jest to dieta stworzona przez dr Ewę Dąbrowską, specjalistkę od chorób wewnętrznych. Taki rodzaj diety bazuje na określonych w warzywach oraz owocach, dostarcza przy tym bardzo małych ilości kalorycznych. Założeniem takie diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn, redukcja nadmiaru kilogramów oraz wspomaganie aktywności procesów autofagii uszkodzonych i chorych komórek, a także ich skuteczne usunięcie. Dzięki temu ogranicza się ryzyko rozwoju nowotworów oraz schorzeń o podłożu degeneracyjnym. W teorii post ten trwa około 6 tygodni, podczas których dzienny wykaz kaloryczny wynosi około 400-600 kcal. Post dr Dąbrowskiej zaplanowany jest na cztery etapy, podczas których organizm ma przyzwyczaić się do właściwego postu. 

Dieta Dąbrowskiej – co można podczas niej jeść? 

W trakcie stosowania diety warzywno-owocowej, zalecane jest spożywanie określonych owoców i warzyw. Wskazane jest spożywanie produktów takich jak: 

niskoskrobiowe warzywa korzeniowe – marchew seler pietruszka, burak

produkty psiankowate – papryka, pomidor 

produkty z grupy kapustnych i dyniowatych – kalafior brokuł kapusta, jarmuż, dynia, kabaczek

zielone liście warzyw – sałata, natka pietruszki, ziół, niewielkiej ilości węglowodanowych owoców – jagody, jabłka, cytryny 

Najlepiej jest spożywać surowe warzywa i owoce, bez obróbki termicznej, dzięki czemu zachowana jest aktywność wszystkich enzymów oraz wartości odżywczych. Warzywa i owoce można spożywać w postaci sałatek, surówek, koktajli lub soków. Inną możliwością jest spożywanie zup oraz warzyw pieczonych i duszonych. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania post Dąbrowskiej? 

Taka dieta nie jest wskazana dla małych dzieci oraz młodzieży, kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią. Ponadto nie jest ona zalecana dla osób w podeszłym wieku. Dieta dr Dąbrowskiej nie jest zalecana również diabetykom, którzy stosują insulinę, osobom wyniszczonym przez chorobę, cierpiącym na nadczynność tarczycy oraz chorującym na zaawansowane nowotwory. 

Zobacz też: http://www.bajarka.pl/dieta-pudelkowa-czy-to-dobre-rozwiazanie-dla-zdrowego-stylu-zycia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here