Co zrobić, by nie chorować w czasie jesieni

Wraz z nadejściem jesieni świeże warzywa i owoce są coraz trudniej dostępne na rynku, a to właśnie w tym okresie należy dostarczać organizmowi najwięcej witamin i składników odżywczych, gdyż organizm jest wystawiony na gwałtowne zmiany temperatur oraz krążące w powietrzu wirusy i drobnoustroje. Aby zapobiec chorobom i przeziębieniom, warto włączyć do swojej diety produkty wzmacniające organizm. Warzywem, które świetnie sprawdzi się w takiej roli, jest dynia – jej spożywanie ma pozytywne skutki dla organizmu i jest łatwo dostępna w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego dynia jest taka zdrowa i czy warto przygotowywać z niej przetwory?

Zalety dyni

Dynia, choć niezwykle popularna i widziana głównie jako symbol Halloween, dopiero niedawno stała się tak rozpowszechniona w Polsce, jeśli chodzi o sferę kulinarną. Dotychczas uznawano ją za ozdobę do ogrodu, jednak bardzo szerokie możliwości jej wykorzystania sprawiły, że Polacy sięgają po nią coraz częściej. Jedną z największych zalet dyni jest to, że jej delikatny smak w żaden sposób nie ogranicza możliwości jej przygotowania. Może być przyrządzona na słono i na słodko, może być także smażona, pieczona, gotowana i pasteryzowana. Technik obróbki dyni jest niezwykle dużo! Różne odmiany dyni wiążą się z odmiennym wyglądem, nieco innym smakiem, ale przede wszystkim zastosowaniem, dlatego przed zakupem tego warzywa warto zastanowić się dokładnie, co chce się z niego przygotować i w jakim celu. Przykładowo: chcąc upiec ciasto dyniowe, warto kupić dynię kabocha z niezwykle słodkim miąższem, w postaci frytek sprawdzi się natomiast lepiej dynia piżmowa. Przetwory z dyni najlepiej przygotować zaś z odmiany olbrzymiej.

Wpływ dyni na organizm

Dynia to bardzo niskokaloryczne warzywo, które w 100 g zawiera zaledwie 30 kcal. Trzeba pamiętać, że wartość ta różni się nieco w zależności od odmiany konkretnej dyni lub sposobu, w jaki ją przygotujemy. Istotne jest też, że indeks glikemiczny dyni bywa bardzo wysoki, co może być istotną informacją dla cukrzyków i osób z wahającym się poziomem glukozy we krwi. Miąższ tego warzywa to cenne źródło składników wspomagających trawienie i zapobiegających zaparciom: zawiera między innymi fosfor, witaminy E i C, wapń, potas oraz błonnik. Duży wpływ na polepszenie naszej odporności ma znajdujący się w dyni beta-karoten oraz witamina A. Potrawy z dyni nie tylko rozgrzeją nas w jesienne wieczory, ale również zadbają o drogi oddechowe i ochronią przed otaczającymi wirusami i bakteriami.

Przetwory z dyni – jak je przygotować?

Aby zachować smak i właściwości dyni na dłużej, warto zamrozić pokrojony w kostkę miąższ lub przygotować przetwory z dyni. Najchętniej wykonywany przepis to krem dyniowy, który zamyka się w słoiku i pasteryzuje. Składa się on oczywiście z dyni, ale też ziemniaków, cebuli i czosnku oraz bulionu warzywnego. Wszystko jest blendowane i doprawiane kurkumą, imbirem oraz papryką, dzięki czemu danie jest niezwykle smaczne i rozgrzewające. Taki krem to doskonały pomysł na jesienny lub zimowy obiad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here