Badanie genetyczne

Badania genetyczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Wpływa na to nie tylko większa świadomość społeczeństwa w zakresie troski o własne zdrowie i komfort życia, ale również szeroka dostępność tego typu badań oraz ich korzystne ceny. Co więcej, dziś badania genetyczne można wykonać, nie wychodząc z domu.

Gdzie można wykonać badania genetyczne?

Badanie genetyczne można wykonać w poradni genetycznej w ramach funduszu zdrowia po wcześniejszej konsultacji z genetykiem. Można również wykonać je prywatnie, także poprzez internet. To obecnie najpopularniejsza forma wykonywania badań genetycznych. Za pomocą specjalnego formularza zamawia się kuriera do domu, któremu oddaje się specjalnie zabezpieczoną próbkę (wymaz z policzka, języka, fragment tkanek itd.). Instrukcja zapakowania próbki jest dokładnie wyjaśniana przed złożeniem zamówienia. Tym sposobem, bez wychodzenia z domu można dowiedzieć się wielu cennych informacji o stanie swojego zdrowia i predyspozycjach do pewnych chorób, w tym ciężkich i przewlekłych.

Jakie badania genetyczne można wykonać?

Obecnie dostępny jest szereg badań genetycznych, wśród których prym wiodą: badania na ojcostwo do celów prywatnych i sądowych, badania dla par po poronieniu, badania w kierunku nietolerancji pokarmowych oraz badania w kierunku wykrycia markerów nowotworowych.

Korzyści płynące z badań genetycznych

Badanie genetyczne zawsze gwarantuje jednoznaczny i pewny wynik. Nie ma tutaj marginesu ani tolerancji błędów. Wykonanie w odpowiednim czasie badań genetycznych znacznie skraca czas diagnostyki różnych chorób i pozwala szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Wszystkie badania genetyczne są nieinwazyjne i bezbolesne, najczęściej pobiera się wymaz z policzka, nosa czy zabezpiecza fragmenty tkanek (np. po poronieniu). Nie ma żadnych przeciwwskazań do ich przeprowadzenia i wystarczy je wykonać tylko jeden raz w życiu, gdyż geny nie ulegają modyfikacjom. Dzięki badaniom genetycznym można wyjaśnić wiele spraw prawnych i ustabilizować sytuację (np. testy pokrewieństwa) czy rozpocząć odpowiednie leczenie lub profilaktykę w przypadku wykrycia mutacji nowotworowych. Wykrycie za pomocą badań genetycznych nietolerancji pokarmowych znacznie poprawia komfort życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here